Judita Havránková

pedagog
školka na Borech

Svět předškolních dětí je mi blízký především jejich otevřeností, autenticitou, přirozenou láskou k životu a svobodou jejich ducha. Právě tyto kvality mě do společenství dětí přivedly, abych následně zjistila, že pedagogika je mojí srdeční záležitostí. Kvalifikaci k práci s dětmi jsem získala studiem oboru předškolní a mimoškolní pedagogika na Svatojánské koleji, Vyšší odborné škole pedagogické. Studium na této škole mě zásadně ovlivnilo a nasměrovalo jednak v oblasti pedagogicko-psychologické, ale díky filosoficko-teologickému bloku předmětů a velmi inspirativním vyučujícím i v mém osobnostním rozvoji. Pro intenzivní setkávání s dětmi ve školce mě dále obohatila moje dosavadní praxe, další vzdělávání a soužití se třemi vlastními dětmi. Dva roky jsem působila jako učitelka v Montessori školce a dále pak tři roky jako učitelka a vedoucí pracovník ve školce, vycházející z principů waldorfské pedagogiky. S waldorfskou pedagogikou mám osobní zkušenost nejen jako pedagog, ale i rodič.

Výchova a vzdělávání dětí jsou pro mě především o vzájemném setkávání se. Podstatu takového pojetí vnímám v navázání hlubokého vztahu, založeného na opravdovém milujícím zájmu o dítě. Takového, který se projevuje v laskavém přijetí, respektu k individualitě dítěte a současně smysluplném nastavení pevných hranic. Obecně považuji za zásadní poskytovat dětem po všech stránkách harmonické prostředí, které jim zprostředkuje prožitek bezpečí, jistoty, rovnováhy a porozumění světu a vědomí jeho smysluplnosti. Takové prostředí umožňuje dítěti celostní rozvoj jeho sil na úrovni myšlení, cítění i vůle.

Ctím, že výchova dětí je přímo podmíněná sebevýchovou a sebevzděláváním dospělých vychovatelů. K nejpřínosnějším vzdělávacím akcím, kterých jsem se zúčastnila, řadím seminář Pohybové hry a hry s gesty rukou podle Wilmy Ellersiek. V současné době se pravidelně účastním lekcí eurytmie a semináře, zaměřeného na pedagogiku prvního sedmiletí, který pořádá Asociace waldorfských mateřských škol.

Mimo setkávání se s dětmi a času, který trávím se svými blízkými, ať už na výletě v přírodě či při rozhovoru u šálku kávy, mě dále těší ruční práce, pohybové umění eurytmie či četba knih. Mojí zvláštní zálibou je objevování hodnotných knih pro děti.