Rozvojové a tvořivé aktivity pro děti

Možná už doma nemáte kam všechny výrobky vystavovat a z celé domácnosti je doslova ateliér. Na této stránce postupně najdete aktivity nejen na tvoření, ale i ověřené knížky nebo tipy související s kurzem Rozvíjím se.

Rozvíjím se

CO S DĚTMI DĚLAT DOMA, JAK JE ZABAVIT, ZAPOJIT DO CHODU DOMÁCNOSTI, KDYŽ NENÍ MOŽNÉ NAVŠTĚVOVAT KROUŽKY, CHODIT VEN TAK, JAK JSME BYLI ZVYKLÍ, SETKÁVAT SE S BABIČKAMI A PODOBNĚ?

V minulém týdnu jsem kromě mnoha emailů se školními úkoly pro starší dětí dostala i několik zpráv s dotazy, jak celou tuto situaci zvládáme. Dorazily i prosby o tipy, jak především mladší děti spolehlivě zabavit a zaměstnat.

Často na kurzu Rozvíjím se! mluvíme o tom, že i malé děti mohou pomoci v domácnosti, lze jim svěřit úkol a nechat je pomáhat – učit se. S tipy na činnosti doma se tedy budu nejspíš opakovat – předkládám Vám přehled činností, u kterých pomáhají děti u nás doma (3, 6 a 9 let), a pak obrazovou přílohu prací „na kobereček“ pro případy, kdy Zuzanka potřebuje bádat o samotě a v klidu, a já tak mám čas na plnění školních povinností se staršími dětmi ☺.

Děkuji za dotazy, důvěru i sdílení. Snad se brzy shledáme osobně ☺.

Mávám Vám všem.

Janka

dotazy, připomínky apod. prosím na Jana.nova@naschodech.cz, rc@naschodech.cz, případně FB https://www.facebook.com/jana.sutrova

1,5-3 roky

• UKLIDIT HRAČKY DO KRABICE
  • OTŘÍT PRACH NA STOLKU
  • ODNÉST ŠPINAVÉ PRÁDLO DO KOŠE
  • PŘINÉST PLENKU A UBROUSKY
  • VYHODIT ODPADKY DO KOŠE
  • VYLEŠTIT ZRCADLO (SVOJE V ROZUMNÉ VÝŠCE)
  • ZAMÉST DROBEČKY (SMETÁČEK A LOPATKA NEBO MECHANICKÝ KARTÁČ)
  • UKLIDIT PYŽÁMKO POD POLŠTÁŘ
  • POSKLÁDAT UTĚRKY
  • NAJÍT PONOŽKY DO PÁRU

3-6 let

• NAKRMIT DOMÁCÍ ZVÍŘE
  • USTLAT POSTEL
  • UKLIDIT POKOJÍK
  • UTŘÍT ROZLITÝ ČAJ
  • UTÍRAT DROBNÉ NÁDOBÍ
  • ZAMETAT SMETÁČKEM
  • PROSTŘÍT STŮL
  • PŘIPRAVIT SI JEDNODUCHOU SVAČINU (NALÍT PITÍ, NAMAZAT CHLÉB, NAKRÁJET BANÁN…)
  • ZALÍT KVĚTINY

6-9 let

• OLOUPAT ZELENINU, KRÁJET OVOCE
  • VYNÉST ODPADKY
  • POSKLÁDAT ČISTÉ PRÁDLO DO PRÁDELNÍKU
  • UTŘÍT PRACH
  • UKLIDIT NÁKUP
  • VYVENČIT PSA
  • VYSÁT KOBEREC

• UVAŘIT JEDNODUCHÉ JÍDLO, UPÉCT MOUČNÍK NEBO SUŠENKY
  • UMÝT NÁDOBÍ
  • UMÝT UMYVADLO
  • OČISTIT BOTY
  • ŠÍT
  • POVĚSIT PRÁDLO, ŽEHLIT

Čím se zabaví Zuzanka, když se starší sourozenci učí?

Chybí vám aktivity kurzu Rozvíjím se? Společně s lektorkou Jankou jsme připravily krátkou prezentaci, kterou můžete použít i jako berličku k domácím aktivitám a jejich nabízení dětem tak, aby skutečně fungovaly. Prezentaci i tuto stránku budeme postupně doplňovat o další tipy.

Janka zdraví: "Na všechny děti i rodiče už se moc těším. Pokud připravujete dětem domácí aktivity k rozvoji i zabavení, nahlédněte v prezentaci do sekce Časté dotazy, která Vám možná zodpoví otázky, které Vás napadnou ve chvíli, kdy jste po vynaložení energie předali pomůcku dítěti."